Read Time:1 Minute, 21 Second

Jozef  Pupala, predseda ZO SZPB arm.gen.Ludvíka Svobodu

Občania Čierneho Potoka, ktorých predchodcovia zažili maďarský fašizmus, si 24. 12. 2020 v tme a tichosti kvôli epidemiologickým opatreniam pripomenuli 76 rokov slobody, ktorú im priniesli vojská 2.ukrajinského frontu. Pri Vianočnom stromčeku na námestí obce si pripomenuli aj podiel tunajších obyvateľov: brig. gen. Imricha Gibalu, výsadkára rozviedčika Juraja Lakotu, spojára Júliusa Patúša, Václava Fajčíka, Jozef Sebína, mechanika leteckého pluku Františka Hriňu, Ondreja Kureka, Jozefa Hronca, Jána Fajčíka a ďalších.

Bolo to v predpoludňajších hodinách a obyvatelia tomu nechceli veriť! Veď ešte včera museli kopať zákopy na príkaz Nemcov, proti postupujúcej Červenej armáde a rumunským vojakom. Sloboda  prišla od severozápadu od Husinej, cez samotu Kotlyna a od Gemerčeka od osady Úsvit. Práve zo smeru, kam maďarskí fašisti odvliekli z osád Gemerček, Úsvit, Kaparovo, Hodoš a Durenda pätnástich Slovákov do koncentračného tábora Dachau.

Z nich bolo 12 popravených v koncentračnom tábore Floseenburg, ktorý sa stal osudným aj pre generálov Rudolfa Viesta, Štefana Jurecha, Jána Goliana a Augustína Malára. Pri oslobodzovaní obce padlo celkom 123 červenoarmejcov, z toho pri oslobodzovaní osady Čierny Potok (vtedy patril do katastra obce Hodejov) padli traja červenoarmejci. O krutých bojoch nasvedčujú aj údaje, že počas oslobodzovacích bojov zahynulo aj 75 fašistov. Dodnes sú na pahorkoch  poznať obranné línie Nemcov a Maďarov, proti postupujúcej Červenej armáde.

Obyvatelia Čierneho potoka vzdali hold a prejavili vďaku osloboditeľom i v náročných podmienkach. Zapálením sviečok  pri vianočnom stromčeku na návrší v centre obce si uctili pamiatku hrdinských vojakov Červenej armády a rumunskej armády. Lebo na obete fašizmu a na hrdinov – osloboditeľov miestni nezabúdajú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.